Przedstawiciele PZŻ i ZOZŻ podpisali list intencyjny w sprawie współpracy i powołania nowego podmiotu, który ma zostać operatorem ośrodka żeglarskiego w Trzebieży.
Na wtorkowej konferencji prasowej list uroczyście podpisali wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego Jerzy Domański oraz Zbigniew Zalewski i Zbigniew Jagniątkowski z Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Obydwie strony wyraziły tym samym wolę współpracy przy „odbudowie” ośrodka żeglarskiego w Trzebieży.
Kolejnym krokiem porozumienia ma być powołanie Operatora Ośrodka PZŻ i portu w Trzebieży, który będzie realizował przedsięwzięcie oraz stworzy wszelkie warunki pozwalające na stabilne funkcjonowanie ośrodka.
– Powołamy podmiot, który docelowo zostanie operatorem ośrodka. Będzie to fundacja o nazwie Port Jachtowy Trzebież, która zostanie ustanowiona przez PZŻ i ZOZŻ. Jeśli będzie to możliwe ze względów formalno-prawnych mamy nadzieję, że trzecim fundatorem będzie gmina Police - zdradza wiceprezes ZOZŻ Zbigniew Jagniątkowski.
- Najważniejsze, że jest wola współpracy stron. Mamy poparcie burmistrza Polic Władysława Diakuna, mocno wspiera nas także marszałek województwa Olgierd Geblewicz. To grono ludzi gwarantuje nam możliwość pozyskania środków na rewitalizację trzebieskiego portu i przywrócenie go do stanu na jaki zasługuje kolebka polskiego żeglarstwa – mówi prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski.
Jednocześnie przedstawiciele ZOŻŻ podkreślali, że warunkiem przejęcia ośrodka jest brak obciążeń i zobowiązań wynikających z działalności poprzedniego dzierżawcy. – Kwestie tych rozliczeń i kosztów formalnych bierze na siebie PZŻ – zadeklarował wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego Jerzy Domański. Przypomnijmy, że w wyniku postawienia w stan upadłości dotychczasowego dzierżawcy majątek, którego właścicielem jest Polski Związek Żeglarski znajduje się obecnie pod zarządem syndyka.
- Wierzymy, że uprawomocnienie się wyroku sądowego pozwoli nam na szybkie przejęcie ośrodka i dokonanie jeszcze w tym roku pierwszych niezbędnych inwestycji – tłumaczą przedstawiciele ZOZŻ. Zdaniem fundatorów „uruchomienie” portu w Trzebieży to koszt minimalny rzędu 2 milionów złotych. Środki na pełną realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w przyszłości miałby pochodzić m.in. z funduszy unijnych.